Wrestling Registration is OPEN!

Any student in 6th, 7th, and 8th grade can be a part of the team!

The following needs to be completed in order to participate:

  • Complete registration for students on Heineman 8to18
  • Have an updated sports physical on file (from the last 13 months)
  • Complete the concussion screener on 8to18.

The first practice will be on 1/4/23!

Please reach out to the school office with any questions!

1/3/2023 5:32 PM

Girls Basketball Tryout Registration Is Now Open!

Calling all 7th & 8th Grade Girls! Registration for tryouts is now OPEN!

 

Tryouts will be on 1/5/23 & 1/6/23!

 

The following needs to be completed in order to participate in the tryouts:

  • Complete registration for students on Heineman 8to18
  • Have an updated sports physical on file (from the last 13 months)
  • Complete the concussion screener on 8to18.

It is recommended that students attend all scheduled days of tryouts.

 

Please reach out to the school office with any questions!

1/3/2023 5:37 PM

Staff


HEINEMAN MIDDLE SCHOOL

2020-2021 Athletics/Activities Coaches & Sponsors

 

Position
Name

Contact Information 

Principal

Stephanie Mitchell

stmitchell@district158.org
847-659-4301

Assistant Principal, Athletic Director

Rebecca La Porta

rlaporta@district158.org
847-659-4314

Athletic Secretary

 

 

Athletics

Sport

Head Coach

Assistant Coach

Basketball - Boys

Grade 7: Chris Kang
Grade 8:  Jeremy Finstein
Grade 7: Matthew Pettyjohn
Grade 8: Jason Sneed

Basketball - Girls

Grade 7: Matthew Banas
Grade 8: Chris Kang
Grade 7: 
Grade 8: Jeremy Finstein
Cheerleading - Coed
Grade 7: McKenzie Pollacci
Grade 8: Madison Miguel
 
Poms Jennifer Schleuter Jill Lamb

Cross Country - Boys & Girls

Katy McCrystal Chris Freund, Jake Litchfield

Track and Field - Boys

Mike Ginczyski

Jeremy Finstein, Savannah Henn, Dawn Steiner

Track and Field - Girls

 Katy McCrystal

Jason Lebar, Nick Margiotta

Volleyball - Girls

Grade 7: Jeralynn Gosser
Grade 8: Chris Kang
Grade 7: Jill Lamb
Grade 8: 

Wrestling - Coed

 Mike Ginczycki

 
Activities
Activity Sponsor(s)
6-8 Young Authors Tammy Carpenter
Academic Team Rebecca Sisler
Art Club Sandra Vitucci
Chain Hawks (Disc Golf Club) Todd Ary
Chamber Orchestra Laura Whitaker
Ecology Club Pam Jorgensen, Lisa Franklin
Foods Club Sandy Curran
GSA (Gay, Straight Alliance) Laura Whitaker, Silvana Cantagallo
Honors Choir Emily Moore
Jazz Band Rick Rohde
Musical (Spring) Pam Jorgensen, Emily Moore, Rick Rohde
Newspaper Club Silvana Cantagallo
Performance Readings Laura Whitaker
Play (Fall) Pam Jorgensen, Laura Whitaker
Service Club Lisa Franklin, Lacey Vitale
Spanish Club LynnAnn Aavang
Spelling Bee Jill Lamb
Snow Hawks Chris Fish, Jake Litchfield, Rick Rohde
Student Council Jen Saucedo, Peggy Caldrone
Yearbook Rob Baser