Results

  • vs. Intra squad

    08/25/2022

  • @ Coolidge Junior High School

    08/30/2022

  • @ TBA

    09/02/2022 | n/a

  • vs. Alton MS, Collinsville MS & Zion Luthern

    09/08/2022 | WIN

  • @ TBA

    09/12/2022 | n/a

  • @ TBA

    09/14/2022 | n/a

  • @ TBA

    09/22/2022 | n/a

  • @ TBA

    09/24/2022 | n/a

  • vs. TBA

    09/29/2022

  • @ TBA

    10/07/2022

  • @ TBA

    10/15/2022

News

  • There are no current announcements.

There are no BOYS Cross Country (MS) games from 01 Thu, December 2022.

BOYS Cross Country | MS

   Highland Middle School    

      Boys Cross Country                 

Southern Illinois Jr. High School 

Athletic Association

Class L

 

STATE PLACEMENT

 

State Champions

2001 & 2003


 

2nd Place 

1997

2004

2011

3rd Place

2002

2007

4th Place

2005

2009

2015

5th Place

1999

2008

2020

6th Place

2000

7th Place

2021

8th Place

2012

2016

9th Place

10th Place

 

 

Triad Jamboree Overall Team Champions

 

2009


Invitationals

 

Alton 

2001 1st Place

2003  1st Place

2004  2nd Place

2012  3rd Place

Benton

2001 3rd Place

2003 1st Place

2008. 2nd Varsity

2014 1st Place 

2015. 1st Place JV

Centralia St. Mary’s

1998 3rd Place

1999 3rd Place

2001 2nd Place

2003 1st Place 

2009 2nd Place

Highland

2001 2nd Place

2002 3rd Place

2003 2nd Place

2009 2nd Place

Mt. Vernon Fall Brawl

1993  1st Place

Salem Bobcat/Lee Evans

2001 3rd Place

2003 1st Place

2015  3rd Place 

2018. 3rd Place JV

2021 3rd Place

Salem St. Teresa

1997 3rd Place

1998 2nd Place

2001 3rd Place

2003 2nd Place

Summersville

1998 2nd Place

2001 1st Place

2003 1st Place

 

 

INDIVIDUAL PLACEMENT AT STATE


 

State Champions

2000 Daniel Luis 9:34

2009  Kody Gray  9:55.0

 

Year

1997

1998

1999

1999

2001

2001

2001

2002

2003

2003

2004

2004

2007  

2007

2008

2009

2011

2011

Name

Daniel Strackeljahn

Kyle Talleur

Daniel Luis

Matt Rutz

Danny Korte

Dakota Huey

Jim Sauls

Dustin Hug

Dustin Hug

Darren Hooks

Tyler Weis

Jacob Strackeljahn

Josh Isaac

        A.J. Abert

Josh Isaac

Alex Cranick

Hayden Smart

Brode Portell

Place

3rd Place

3rd Place

6th Place

9th Place

4th Place

6th Place

10th Place

4th Place

2nd Place

9th Place

3rd Place

6th Place

4th Place

10th Place

4th Place

2nd Place

4th Place

5th Place

Time

10:24

10:11

10:14

10:25

10:53

11:12

11:24

10:37

9:44

10:25

10:13

10:18

9:57

10:20

9:45

10:10

10:02

10:03

Team Rosters

  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Wgt
  • Class
  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Wgt
  • Class
MS
Elliot Alexander 5'5" 95 2027 Jonah Cox 0'0" 2028
Nolan Frey 5'2" 90 2027 Drew Grotefendt 4'8" 105 2027
Caleb Knobloch 5'6" 129 2028 Joshua Knobloch 5'6" 140 2028
Elden Lange 5'4" 104 2029 Jaron LoBello 4'6" 85 2029
Calin Mannle 4'9" 88 2029 Logan Mcbride 4'8" 60 2029
Walker Nehrt 0'0" 2027 Phoenix Parker 5'4" 115 2028
Jacob Rives 4'9" 99 2029 Brodie Sharp 5'1" 84 2029
Judah Tippit 5'5" 115 2027 Tanner Winter 4'8" 74 2029
MS
Elliot Alexander 5'5" 95 2027 Jonah Cox 0'0" 2028
Nolan Frey 5'2" 90 2027 Drew Grotefendt 4'8" 105 2027
Caleb Knobloch 5'6" 129 2028 Joshua Knobloch 5'6" 140 2028
Elden Lange 5'4" 104 2029 Jaron LoBello 4'6" 85 2029
Calin Mannle 4'9" 88 2029 Logan Mcbride 4'8" 60 2029
Walker Nehrt 0'0" 2027 Phoenix Parker 5'4" 115 2028
Jacob Rives 4'9" 99 2029 Brodie Sharp 5'1" 84 2029
Judah Tippit 5'5" 115 2027 Tanner Winter 4'8" 74 2029