2022 FALL SPORT REGISTRATION/PHYSICAL INFORMATION

IHSA FALL SPORT REGISTRATION AND PHYSICAL INFORMATION

 

Fall Sports at Nazareth:

 

Boys and Girls Cross Country - No Cut

Football - No Cut

Boys and Girls Golf - Cut

Boys Soccer - No Cut

Girls Tennis - No Cut/Cut - depending on numbers

Girls Volleyball - Cut

 

* Fall Sports Registration will open July 5

 

* All Fall Sports begin Monday, August 8

 

* A current sports physical must be on file in the athletic office in order to begin practice, participate or try out for a sport.  Sports physicals are good for 13 moths.

 

* Email/scan a copy of your updated sports physical to Ms. Connell at kconnell@nazarethacademy.com

 

* All sports physicals must be signed by both parent and athlete, as well as the physician. Physical must be completely filled out by parent and physician.

 

LINK to register for athletics at Nazareth:  nazareth.8to18.com

 

Any questions contact Kim Connell at (708) 387-8556 or email kconnell@nazarethacademy.com

8/8/2022 3:00 PM

2022 FALL SPORT PRACTICE/TRYOUT INFORMATION

2022 Fall Sport 1st Day Tryout/Practice Information

Fall Sport athletes must be registered online (nazareth.8to18.com) and have an updated physical on file prior to their first practice.  ONLINE REGISTRATION WILL OPEN TUESDAY, JULY 5.

 

ALL FALL SPORTS BEGIN MONDAY, AUGUST 8

See athletic calendar on athletic website for tryout/practics times August 8-12

 

                    Sport/Level                           Monday, 8/8                                                                                           

Football:  All Levels

Head Coach Tim Racki 

tracki@nazarethacademy.com

   2:00pm-6:00pm      

 

 Valenta Stadium

 

V/FS Boys Golf Tryouts (tryout fee $35.00)

Head Coach Dave Reed 

dreed@nazarethacademy.com

6:30am-12:00pm

 

             

Oak Brook GC

 

 

V/JV Girls Golf Tryouts 

Head Coach Nicole Jerary 

njerary@nazarethacademy.com

       TBD

 

  TBD

 

Boys Soccer Practice:  All Levels

Head Coach Roberto Cianci

rcianci@nazarethacademy.com

        

     3:30pm-6:30pm

 

       

John Michalek Field

 

Boys Cross Country Practice 

Head Coach Mike Sliwinski

msliwinski@nazarethacademy.com

TBD

West Gate of Valenta

(behind Valenta bleachers)

Girls Cross Country Practice 

Head Coach Joe Wejman 

jwejman@nazarethacademy.com

TBD

 

West Gate of Valenta

(behind Valenta bleachers)

** Mandatory attendance for 3 days of tryouts

Girls Varsity Tennis Tryouts (8/8-8/10

Girls JV Tennis Tryouts (8/8-8/10)

Head Coach TBD

TBD@nazarethacademy.com

 

Varsity 8:30am-11:30am

JV 3:00pm-6:00pm

 

       

 

Nazareth Tennis Courts

 

 

** Mandatory attendance for 3 days of tryouts

Girls Volleyball – Grade 9 Tryouts (8/8-8/10)

Girls Volleyball – Grade 0-12 Tryouts (8/8-8/10)

Head Coach Melissa Masterson 

mvandrey@nazarethacademy.com

Grade 9:  9:00am-11:30am

Grade 10-12:  1:00pm-3:30pm

 

Rooney Gym

Rooney Gym

 

 

 

8/8/2022 8:00 PM

Staff

 

Nazareth Logo.

NAZARETH ACADEMY ATHLETICS

Administration and Athletic Staff

Position

Name

President

Debbie Tracy

Principal

Therese Hawkins

Academic Dean

Sister Terry Middendorf

Director of Curriculum and Instruction

Jessica Radogno

Dean of Students

Tim Racki

Student Activities

Catherine Hamm

Athletic Director

Mike Manno

708-387-8517

Assistant Athletic Director

Kimberly Connell

708-387-8556

 

 

Team Doctors

Dr. Tom Nelson 

Dr. Steven Chudik

Athletic Trainer

Frank Dore

708-387-8584

Transportation

Kimberly Connell

708-387-8556

Fall Sports

Sport

Coaches

Boys Cross Country

Head Varsity:  Mike Sliwinski

Assistant Varsity:  Molly Bealin

Boys Golf

Head Varsity:  David Reed

Head JV: TBD

Boys Soccer

Head Varsity:  Roberto Cianci

Assistant Varsity:  Michael Mossing

Assistant Varsity:  Danny Carlino

Head JV:  Carl Brandon

Assistant JV:  Michael Mossing

Football

Head Varsity:  Tim Racki

Assistant Varsity:  Casey Moran

Assistant Varsity:  Joe Battaglia

Assistant Varsity:  Jonathan Bittle

Assistant Varsity:  Brody Budmayr

Assistant Varsity:  Keith Lukes

Assistant Varsity:  Rudy Luna

Assistant Varsity:  Antonio Miranda

Assistant Varsity:  Tony Navigato

Assistant Varsity:  Breven Reifsteck

Assistant Varsity:  Joe Reynolds

Assistant Varsity:  Jeff Tumpane

Assistant Varsity:  Larry White

Head F/S:  Todd Jones

Assistant F/S:  Marco Alvarez

Assistant F/S:  Ed Cogan

Assistant F/S: Dan Daly

Assistant F/S:  Rod Molek

Assistant F/S:  Mike Stella

Assistant F/S:  Roy Verdin

Assistant F/S:  Avery Weston

Girls Cross Country

Head Varsity:  Joe Wejman

Assistant Varsity:  Anthony Gonzalez 

Girls Golf

Head Varsity:  Nicole Jerary

Head JV: Brian Shields

Girls Tennis

Head Varsity: TBD

Assistant Varsity:  TBD

Head Sophomore:  Jane Veldman

Assistant Sophomore:  Laurie Severino

Girls Volleyball

Head Varsity: Melissa Masterson

Assistant Varsity: Kyle Masterson

Head Sophomore: Courtney Evenson

Assistant Sophmore: Nathan Erdal

Head Freshman: Matt Madia

Assistant Freshman:  Melissa Quintana

Marching Band

Director:  Mike Sliwinski

Cheer - Sideline

Head Varsity:  Jessica Darwish

Assistant Varsity:  Alexander Landeros

Pom and Dance - Sideline

Head Varsity:  Kristen Yarka

Assistant Varsity:  TBD

Winter Sports

Sport

Coaches

Boys Basketball

Head Varsity:  Sean Pearson

Assistant Varsity:  David King

Head Sophomore:  Paris Lewis

Assistant Sophomore:  Donny Moore

Head Freshmen:  John Weyer

Assistant Freshmen:  Avery Weston

Girls Basketball

Head Varsity:  Eddie Stritzel

Assistant Varsity:  Nicole Wehner

Assistant Varsity:  Andrew Ezell

Head JV:  Brian McManaman

Head Freshman: Jennifer Larson

Assistant Feshman:  TBD

Boys Wrestling

Head Varsity:  Denis Laughlin

Assistant Varsity:  Ralph Sotelo

Head JV:  Greg Dimit


Boys Hockey

Head Varsity:  Mike Shimizu

Cheer - Competition

Head Varsity:  Jessica Darwish

Assistant Varsity:  Alexander Landeros

Pom & Dance - Competition

Head Varsity:  Kristen Yarka

Assistant Varsity:  TBD

Pep Band

Director:  Mike Sliwinski

Spring Sports

Sport

Coaches

Boys Baseball

Head Varsity:  Lee Milano

Assistant Varsity:  John Saraceno

Assistant Varsity:  Rod Molek

Assistant Varsity:  Rudy Luna

Head Sophomore:  Mario Ortiz

Assistant Sophomore:  Todd Jones

Head Freshmen:  Erich Kittlaus

Assistant Freshmen:  Dustin Uher

Boys Tennis

Head Varsity:  Jaydon Barello

Head JV: TBD

Boys Volleyball

Head Varsity:  Jennifer Milligan

Assistant Varsity:  Nate Erdal

Head JV:  Matt Madia

Assistant JV:  

Boys Track & Field

Head Varsity:  Paris Lewis

Assistant Varsity:  David King

Boys Lacrosse

Head Varsity: TBD

Head JV: TBD

Girls Softball

Head Varsity:  Vicki Sobol

Assistant Varsity:  Anthony Gonzalez

Assistant Varsity:  Scott Sobol

Head JV:  Molly Bealin

Assistant JV:  Brian McManaman

Girls Soccer

Head Varsity:  Roberto Cianci

Assistant Varsity:  Danny Carlino

Head JV:  Carl Brandon

Assistant JV:  TBD

Head Freshman:  Jennifer Larson

Asst. Freshman.:  TBD

Girls Track & Field

Head Varsity:  Paris Lewis

Assistant Varsity:  Anna Slabek

Assistant Varsity:  TBD

Girls Lacrosse

Head Varsity:  Michael Mossing 

Head JV:  Erin Green