Hornets Update

Event Details

  • October 1st, 2022

  • 9:30 AM

  • CROSS COUNTRY

  • Varsity

  • Boy

  • Game

  • Away

  • Elmwood Invite

  • Elmwood

  • 7:30 am

Spread the word:

Game Summary

HORNETS

63

Vs.

ELMWOOD INVITE

85

Elmwood Results

 Mens 3 Miles Varsity


Spread between runners on each t…00:0002:0004:0006:00
  Eureka (15:38.00-16:58.10) Elmwood (16:03.20-16:50.90) Chillicothe (I... (16:10.70-19:03.10) El Paso (E.P.-... (16:16.00-19:06.40) Aledo (Mercer ... (16:16.80-18:21.30) Rock Island (A... (16:16.90-18:31.50) Manlius (Burea... (16:19.80-20:19.90) Petersburg (PO... (16:20.70-18:00.50) Franklin (16:25.10-19:03.60) Pleasant Plains (16:27.30-17:40.40) Princeville (16:30.00-18:22.30) Mackinaw (Deer... (16:42.90-19:05.10) Astoria (16:45.80-22:34.30) Macomb (17:43.60-20:25.80) Tremont (18:03.20-20:12.10) Havana (18:03.50-20:44.90) Bloomington (C... (18:08.00-19:34.90) Knoxville (19:53.10-25:40.70)
Team Spread 1:20 0:47 2:52 2:50 2:04 2:14 4:00 1:39 2:38 1:13 1:52 2:22 5:48 2:42 2:08 2:41 1:26 5:47
 
First Athlete
Last Athlete
  1. 12 Charlie Bardwell 15:38.00 Eureka  
  2. 11 Sam Springer 15:38.40 Delavan  
  3. 11 Carson Lehman 15:45.70 Eureka  
  4. 11 Isaiah Hill 16:03.20 Elmwood  
  5. 11 Brecken Fahrenkrug 16:10.70 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  6. 11 Dean Witzig 16:16.00 El Paso (E.P.-Gridley)  
  7. 12 Derek Coulter 16:16.80 Aledo (Mercer County)  
  8. 11 Danny Darrow 16:16.90 Rock Island (Alleman)  
  9. 12 Colin Delagrange 16:18.00 Washburn (Lowpoint-W.)  
  10. 12 Elijah House 16:19.80 Manlius (Bureau Valley)  
  11. 11 Haven Gronewold 16:20.70 Petersburg (PORTA)  
  12. 12 Robby Biesenthal 16:25.10 Franklin  
  13. 11 Jack Willenborg 16:27.30 Pleasant Plains  
  14. 9 Elijah Teefey 16:27.70 Pleasant Plains  
  15. 11 Joey Bosch 16:30.00 Princeville  
  16. 11 Bubka (Munkhbat) Carlson 16:32.00 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  17. 10 Mika Nelson 16:33.80 Elmwood  
  18. 11 Andrew Perry 16:36.10 Eureka  
  19. 11 Brady Monk 16:38.40 Eureka  
  20. 10 Caleb Krischel 16:38.90 Minonk (Fieldcrest)  
  21. 11 Corbin Sturgill 16:41.40 Aledo (Mercer County)  
  22. 10 Ryan Kuhn 16:42.90 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  23. 12 Brendan Williams 16:43.70 Elmwood  
  24. 10 Cole Payne 16:44.60 Pleasant Plains  
  25. 10 Aiden Parks 16:45.80 Astoria  
  26. 9 Aiden Faulkner 16:47.00 Elmwood  
  27. 11 L.J. Higgs 16:50.90 Elmwood  
  28. 10 Tucker Sennett 16:54.50 Princeville  
  29. 10 Reed Florey 16:56.30 Elmwood  
  30. 12 Gabriel Gerber 16:58.10 Eureka  
  31. 12 Lucas Arnold 16:58.30 Aledo (Mercer County)  
  32. 11 Noah Britton 17:00.40 Rock Island (Alleman)  
  33. 12 Payton Romersberger 17:02.30 El Paso (E.P.-Gridley)  
  34. 9 Justin Zimmerman 17:05.50 Petersburg (PORTA)  
  35. 12 Luke Rinkenberger 17:07.50 Eureka  
  36. 9 Connell Roth 17:08.90 Eureka  
  37. 11 Ben Milner 17:10.20 Rock Island (Alleman)  
  38. 9 Gavin Stalter 17:10.30 Eureka  
  39. 9 Dax Ulm 17:10.90 Farmington  
  40. 12 Benjamin Roth 17:16.20 Manlius (Bureau Valley)  
  41. 11 Nathanael Otto 17:16.30 Eureka  
  42. 11 Nicholas Harston 17:17.50 El Paso (E.P.-Gridley)  
  43. 11 William Scroggs 17:18.00 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  44. 11 Daxton Trueblood 17:19.10 Petersburg (PORTA)  
  45. 10 Ayden Forbis 17:24.10 Manito (Midwest Central)  
  46. 11 Quincy Stuhmer 17:28.80 Petersburg (PORTA)  
  47. 9 Eric Pincock 17:32.50 Glasford (Illini Bluffs)  
  48. 10 Tucker Hinkle 17:33.10 Eureka  
  49. 12 Hunter Tabb 17:34.00 Pleasant Plains  
  50. 10 Jack Lied 17:34.40 Princeville  
  51. 12 Nathan Dahl 17:40.40 Pleasant Plains  
  52. 10 Matthew Bowers 17:41.70 Princeville  
  53. 11 Henry Masters 17:41.80 Downs (Tri-Valley)  
  54. 9 Jack Dunseth 17:43.60 Macomb  
  55. 11 Mathew Sadler 17:47.80 Macomb  
  56. 11 Chris Bandy 17:48.40 Franklin  
  57. 12 Ben McVey 17:53.50 Monmouth (United)  
  58. 9 Kade Parker 18:00.50 Petersburg (PORTA)  
  59. 10 Ethan Dennis 18:01.90 Astoria  
  60. 11 Tyler Buck 18:03.20 Tremont  
  60. 11 Tyler Buck 18:03.20 Tremont  
  61. 10 Deagan Brown 18:03.50 Havana  
  62. 10 Mason Coulter 18:05.80 Aledo (Mercer County)  
  63. 9 Reece Fraikes 18:06.10 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  64. 10 Jack Ludwig 18:08.00 Bloomington (Central Catholic)  
  65. 9 Adrian Gallardo 18:08.70 Manlius (Bureau Valley)  
  66. 11 Wyatt Zacha 18:09.00 Eureka  
  67. 12 Caleb Forseth 18:09.60 Peoria (P. Christian)  
  68. 9 Liam Porritt 18:11.80 Tremont  
  69. 10 Fischer Dickinson 18:12.20 Glasford (Illini Bluffs)  
  70. 11 Brayden Long 18:17.40 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  71. 11 Nate Hein 18:20.50 Rock Island (Alleman)  
  72. 12 Blair Wilkerson 18:21.30 Aledo (Mercer County)  
  73. 11 Parker Melick 18:22.30 Princeville  
  74. 12 Konsta Hamalainen 18:24.80 Elmwood  
  75. 12 Josh Pagan 18:25.50 Bloomington (Central Catholic)  
  76. 12 Parker Hann 18:27.00 Sherrard  
  77. 10 Michael Biesenthal 18:28.10 Franklin  
  78. 11 Garrett Hartrich 18:30.00 Bloomington (Central Catholic)  
  79. 9 Michael Noack 18:31.50 Rock Island (Alleman)  
  80. 11 Micah Brockhouse 18:32.40 Delavan  
  81. 10 Ethan Griminger 18:34.70 Pleasant Plains  
  82. 10 Jack McKnight 18:35.00 Aledo (Mercer County)  
  83. 12 Caleb Scofield 18:37.50 Eureka  
  84. 12 Dylan Rainwater 18:40.10 Kewanee (H.S.)  
  85. 10 Levi Steiner 18:40.80 Tremont  
  86. 10 Bryce Sonnemaker 18:42.20 Petersburg (PORTA)  
  87. 11 Isaiah Rebman 18:43.90 Macomb  
  88. 11 Mason Siegel 18:45.70 Elmwood  
  89. 10 Noah France 18:48.60 Astoria  
  90. 9 Andrew Sauder 18:52.80 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  91. 11 Jacob Skutt 18:53.00 Eureka  
  92. 11 Aidan Hoekstra 18:55.80 Eureka  
  93. 11 Micah Render 18:56.70 El Paso (E.P.-Gridley)  
  94. 9 Blake Mason 19:00.20 Lewistown  
  95. 10 Jacob Crater 19:00.50 Pleasant Plains  
  96. 11 Jackson Vogel 19:01.10 Eureka  
  97. 10 Luke Graham 19:02.60 Princeville  
  98. 9 Phoenix Perreault 19:03.10 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  99. 12 Shayne White 19:03.30 Franklin  
  100. 9 Lincoln Rassi 19:03.50 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  101. 12 Carson Bowman 19:03.60 Franklin  
  102. 10 Kamden Kowalenko 19:04.50 Pleasant Plains  
  103. 9 Lucas Whalen 19:05.10 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  104. 11 Reed Newcomb 19:06.40 El Paso (E.P.-Gridley)  
  105. 10 Lucas Bagwell 19:10.10 Taylor Ridge (Rockridge)  
  106. 11 Isaiah Hostetter 19:13.10 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  107. 12 Jack Green 19:13.70 Downs (Tri-Valley)  
  108. 9 Levi Thomas 19:17.10 Glasford (Illini Bluffs)  
  109. 11 Zachary Schupp 19:18.00 Eureka  
  110. 11 Connor Delagrange 19:18.70 Washburn (Lowpoint-W.)  
  111. 9 DJ French 19:19.90 Petersburg (PORTA)  
  112. 12 Jerad Roberts-Seymour 19:23.60 Canton  
  113. 9 Bryan Parker 19:25.60 Astoria  
  114. 9 Daniel Becker 19:29.90 Bloomington (Central Catholic)  
  115. 10 Blake Marshall 19:31.20 Peoria Heights  
  116. 11 Mason Clayton 19:33.90 Franklin  
  117. 10 Kyler Glaue 19:34.40 Macomb  
  118. 9 Jonah Hamaker 19:34.90 Bloomington (Central Catholic)  
  119. 11 Carlos Pollock 19:36.40 Aledo (Mercer County)  
  120. 9 Brody Clark 19:43.60 Aledo (Mercer County)  
  121. 11 Seth Witte 19:45.60 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  122. 9 Maddox Moore 19:52.10 Manlius (Bureau Valley)  
  123. 12 Ashton Hensley 19:53.10 Knoxville  
  124. 12 Ryan Koonce 19:53.50 Havana  
  125. 10 Romeo Rosas 19:58.10 Rock Island (Alleman)  
  126. 12 Jordan Manning 19:59.70 Knoxville  
  127. 9 Elliott Black 20:02.10 Farmington  
  128. 9 Ryan Driskill 20:03.00 Pleasant Plains  
  129. 12 Josiah Meade 20:03.50 El Paso (E.P.-Gridley)  
  130. 11 Will LaFary 20:05.60 Delavan  
  131. 12 Zach LaRue 20:07.00 Aledo (Mercer County)  
  132. 12 Sye Vanmiddlesworth 20:09.10 Eureka  
  133. 12 Ryan Emme 20:09.90 Havana  
  134. 12 Cooper Chaney 20:12.10 Tremont  
  135. 12 Chris Carpenter 20:14.00 Knoxville  
  136. 12 William McNeely 20:16.60 Downs (Tri-Valley)  
  137. 12 Jared Connell 20:19.50 Minonk (Fieldcrest)  
  138. 11 Payton Walowski 20:19.90 Manlius (Bureau Valley)  
  139. 12 Zackery Green 20:25.80 Macomb  
  140. 11 Jacob Petitgout 20:28.80 Macomb  
  141. 9 PJ Dietsch 20:39.80 Havana  
  142. 9 Taylor Hess 20:42.70 Abingdon (A.-Avon)  
  143. 9 Owen Smith 20:44.90 Havana  
  144. 11 Levi Meister 20:46.00 Eureka  
  145. 11 Michael Werry 20:50.10 Eureka  
  146. 11 Zach Hopkins 20:51.90 Knoxville  
  147. 12 Will Taylor 20:52.00 Kewanee (H.S.)  
  148. 12 Sean Wright 20:52.70 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  149. 9 Caden Jenulius 20:55.60 Rock Island (Alleman)  
  150. 11 Dylan Moss 20:57.00 El Paso (E.P.-Gridley)  
  151. 10 Austin Carruthers 20:59.90 Princeville  
  152. 9 JJ Crowell 21:01.50 Peoria (P. Christian)  
  153. 12 Ian Wells 21:06.10 Eureka  
  154. 12 Landon Wierenga 21:06.80 Eureka  
  155. 10 Nate Keller 21:09.20 Petersburg (PORTA)  
  156. 10 Hudson Stickel 21:12.90 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  157. 9 Korey Hurst 21:13.70 Havana  
  158. 11 Cole Highfill 21:15.50 Bloomington (Central Catholic)  
  159. 12 Jared Hernandez 21:17.70 Rock Island (Alleman)  
  160. 12 Aidan Greil 21:22.80 Bloomington (Central Catholic)  
  161. 10 Billy Thornton 21:25.60 Petersburg (PORTA)  
  162. 9 Jonathan Chizmar 21:27.60 Bloomington (Central Catholic)  
  163. 12 Ian Koch 21:27.90 Tremont  
  164. 11 Nieko Martinez 21:29.60 Aledo (Mercer County)  
  165. 10 Ashten Burgess 21:29.80 Franklin  
  166. 11 Drew Whittington 21:33.60 Bloomington (Central Catholic)  
  167. 12 Jacob Huynh 21:36.10 Havana  
  168. 10 Blake Overstreet 21:41.40 Macomb  
  169. 10 Elijah Menold 21:43.70 Princeville  
  170. 9 Hunter Anton 21:44.70 Tremont  
  171. 9 Allyn Uhler 21:51.10 Peoria (P. Christian)  
  172. 10 Remko Dikmans 21:55.30 Petersburg (PORTA)  
  173. 9 Brett Havens 22:09.20 Bushnell (B.-Prairie City)  
  174. 11 Matthew Ponce 22:20.20 Kewanee (Wethersfield)  
  175. 10 Ross Stehl 22:25.80 Bushnell (B.-Prairie City)  
  176. 12 Eric Bohm 22:34.10 Havana  
  177. 12 Maddox Clemens 22:34.30 Astoria  
  178. 10 Payson Prater 22:37.80 Astoria  
  179. 10 Alex Geier 22:45.70 Taylor Ridge (Rockridge)  
  180. 11 Harrison Sepich 22:56.80 El Paso (E.P.-Gridley)  
  181. 12 Brady Rodgers 22:56.80 Peoria Heights  
  182. 9 Jake Anderson 23:10.60 Macomb  
  183. 12 Philip Daghfal 23:11.30 Peoria (P. Christian)  
  184. 9 Ethan Grinnell 23:32.80 Toulon (Stark County)  
  185. 11 Derek Moore 23:37.60 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  186. 12 Zaden Cooper 23:50.20 Havana  
  187. 10 Jadon Young 24:00.00 Tremont  
  188. 11 Tristan Sosa 24:03.60 Kewanee (Wethersfield)  
  189. 12 Austin Miller 24:09.00 Manito (Midwest Central)  
  190. 11 Luna Clark 24:42.50 Downs (Tri-Valley)  
  191. 12 Caden Freeman 24:52.50 Peoria Heights  
  192. 12 Braden Cook 25:24.20 Bloomington (Central Catholic)  
  193. 9 Daniel Carpenmter 25:40.70 Knoxville  
  194. 10 Hayden Vanderweele 25:41.30 Petersburg (PORTA)  
  195. 11 Lucas Fehlberg 26:06.60 Kewanee (Wethersfield)  
  196. 12 Michael Turpin 26:25.10 Astoria  
  197. 10 Pasha Gipson 26:43.00 Monmouth (United)  
  198. 9 Ben Janssen 27:14.60 Abingdon (A.-Avon)  
  199. 11 Quentin Killian 27:51.40 Glasford (Illini Bluffs)  
  200. 11 Luke Simmons 28:36.60 Astoria  
  201. 9 Calvin Steiner 29:33.40 Macomb  
 

Mens 2.6 Miles Frosh/Soph


Spread between runners on each t…00:0005:0010:00
  El Paso (E.P.-... (14:06.20-15:30.60) Downs (Tri-Val... (15:06.00-18:27.20) Kewanee (Wethe... (15:18.70-21:24.80) Eureka (15:33.90-16:21.60) Manlius (Burea... (17:23.70-20:34.20) Havana (19:56.30-29:13.40)
Team Spread 1:24 3:21 6:06 0:47 3:10 9:17
 
First Athlete
Last Athlete
Official Team Scores
  1. 10 Isaac Porzelius 14:06.20 El Paso (E.P.-Gridley)  
  2. 10 Pierson Romersberger 14:45.60 El Paso (E.P.-Gridley)  
  3. 9 Israel Nowark 14:48.00 El Paso (E.P.-Gridley)  
  4. 9 Drew Cooper 14:48.30 El Paso (E.P.-Gridley)  
  5. 10 Jackson Ritchie 15:06.00 Downs (Tri-Valley)  
  6. 10 Landin Wright 15:18.00 Minonk (Fieldcrest)  
  7. 10 Karson Schrum 15:18.70 Kewanee (Wethersfield)  
  8. 9 Wyatt Brown 15:20.40 Washburn (Lowpoint-W.)  
  9. 9 Garrett Webster 15:23.20 Elmwood  
  10. 9 Kam Stevenson 15:24.70 Elmwood  
  11. 9 Dusty Bickel 15:30.00 Canton  
  12. 9 Jack Gramm 15:30.60 El Paso (E.P.-Gridley)  
  13. 9 Timothy Rogers 15:33.90 Eureka  
  14. 10 Toby Ulrich 15:51.50 Washburn (Lowpoint-W.)  
  15. 9 Brock Monk 15:54.50 Eureka  
  16. 9 Orion Mahannah 16:06.40 Eureka  
  17. 9 David Browning 16:13.70 Sherrard  
  18. 9 Ari VanMiddlesworth 16:17.80 Eureka  
  19. 9 Eli Kibler 16:20.50 El Paso (E.P.-Gridley)  
  20. 9 Owen Stoller 16:21.60 Eureka  
  21. 9 TJ Maynor 16:27.40 Eureka  
  22. 10 Maddox Dare 16:29.90 Delavan  
  23. 9 Noah Feltner 16:34.00 Kewanee (Wethersfield)  
  24. 9 Dylan Zacha 16:49.30 Eureka  
  25. 9 Jason Rusk 16:55.40 Kewanee (H.S.)  
  26. 9 Reilly Wiegand 16:56.50 Eureka  
  27. 9 Owen Mitchell 17:03.40 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  28. 10 Lucas Dierking 17:03.60 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  29. 9 Jubal Blunier 17:18.00 Eureka  
  30. 10 Nathan Buchanan 17:20.40 Minonk (Fieldcrest)  
  31. 9 Ian Bush 17:20.90 Downs (Tri-Valley)  
  32. 9 Owen Larkin 17:23.70 Manlius (Bureau Valley)  
  33. 9 Gage Cobbley 17:26.40 El Paso (E.P.-Gridley)  
  34. 10 Colin Dunafin 17:28.50 Downs (Tri-Valley)  
  35. 10 Chase Palm 17:30.20 Kewanee (H.S.)  
  36. 10 Joey Himmell 17:33.80 Downs (Tri-Valley)  
  37. 10 Landon Hulsing 17:35.20 Manlius (Bureau Valley)  
  38. 9 Micah Hoffman 17:35.40 Eureka  
  39. 12 Liam Baldwin 17:36.70 Monmouth (M.-Roseville)  
  40. 10 Owen Martin 17:36.70 Eureka  
  41. 9 Drew Carlson 17:37.00 Monmouth (M.-Roseville)  
  42. 10 Rhiley Pinter 17:51.30 Manlius (Bureau Valley)  
  43. 9 Luke Anderson 17:52.90 Sherrard  
  44. 10 Hayden Tipler 17:53.70 El Paso (E.P.-Gridley)  
  45. 10 Logan Davis 18:26.90 Kewanee (Wethersfield)  
  46. 10 Jaydyn Coulter 18:27.20 Downs (Tri-Valley)  
  47. 10 Ethan Brandmeyer 18:28.60 Taylor Ridge (Rockridge)  
  48. 9 Evan Schumacher 19:03.40 Washburn (Lowpoint-W.)  
  49. 9 Andrew Roth 19:08.80 Manlius (Bureau Valley)  
  50. 9 David Wiegand 19:22.40 Eureka  
  51. 10 Mitchal Thorp 19:27.00 Kewanee (H.S.)  
  52. 12 Ognjen Popovic 19:56.30 Havana  
  53. 12 Firat Akil 19:56.80 Havana  
  54. 12 Joshka Seward 19:57.10 Havana  
  55. 10 Roman Zimmerman 20:05.60 El Paso (E.P.-Gridley)  
  56. 10 Noah McClallen 20:08.40 Eureka  
  57. 10 Brandon Connell 20:17.20 Minonk (Fieldcrest)  
  58. 10 Nathan Liddell 20:17.50 Kewanee (Wethersfield)  
  59. 10 Logan Peterson 20:19.00 Chillicothe (Illinois Valley Central)  
  60. 9 Tyler Beck 20:20.30 El Paso (E.P.-Gridley)  
  61. 9 Samson Masters 20:31.50 Downs (Tri-Valley)  
  62. 10 Nathan Siri 20:34.20 Manlius (Bureau Valley)  
  63. 9 Dylan Yacucci 20:42.30 Downs (Tri-Valley)  
  64. 9 Henry Thayn 20:48.80 Downs (Tri-Valley)  
  65. 11 Jack Dearing 20:51.40 Havana  
  66. 9 Brandon Harding 20:52.10 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  67. 9 Matthew DeBolt 20:52.50 Mackinaw (Deer Creek-M.)  
  68. 10 Kylon Borseth 21:24.80 Kewanee (Wethersfield)  
  69. 9 Benji Thayn 21:37.90 Downs (Tri-Valley)  
  70. 9 CJ Ballard 21:49.00 Manito (Midwest Central)  
  71. 10 Sam Kruger 22:03.70 Eureka  
  72. 10 Zach King 22:44.10 Eureka  
  73. 9 Kayden Bain 22:55.80 Taylor Ridge (Rockridge)  
  74. 9 Brayden Evelsizer 23:07.20 El Paso (E.P.-Gridley)  
  75. 10 Anders Bergren 24:20.70 Monmouth (M.-Roseville)